Menu

5 knih o PR a marketingu, které byste si měli přečíst

Podívejte se na naše knižní tipy, které přináší osvědčené rady od těch nejpovolanějších ze světového marketingu a PR. Tyhle tituly jsou zajímavým čtením na dlouhé večery v době pandemie a zároveň přináší inspiraci strategiemi a kampaněmi ikonických značek! 

David Ogilvy: Ogilvy o reklamě

Začněme tím nejpodstatnějším, Biblí marketingové komunikace, kterou napsal sám velký reklamní mág David Ogilvy. Člověk by si možná řekl, že přes 30 let stará kniha nemůže hovořit za současný, rychle se vyvíjející reklamní průmysl. Ano, doba se mění, ale základní lidské potřeby zůstávají stejné. A David Ogilvy vám poradí, jak je uchopit napříč časem.

Tato kniha by se měla stát povinným studiem každého, kdo má co dočinění s marketingovým průmyslem. Poradí vám, nejen, jak získat vaši vysněnou pozici nebo napsat úspěšný text – jednotlivé kapitoly vás zasvětí do tajů marketingového výzkumu a prozradí strategie, které fungují napříč časem i spektrem zákazníků. Nevěříte v její aktuálnost? Stačí projet internet a zjistíte, kolik významných marketingových specialistů si ještě dnes berou rady tohoto velikána k srdci. Časy se zkrátka mění, ale hodnoty zůstávají.

Harold Burson: The Businness of Persuasion

Po Ogilvyho knize o reklamě nejde nezmínit The Businness of Persuasion od legendy v oboru Harolda Bursona. Jak uvádí mnoho knižních recenzí: „Pokud Ogilvy napsal Bibli reklamy, Burson dodal nový zákon o PR průmyslu dneška.

Harold Burson je považován za jednu z nejvlivnějších PR osobností. Jeho kniha mapuje 70 let kariérních zkušeností, jejichž prostřednictvím popisuje, co Public Relation ve svém základu znamená a jaké funkční metody využívá. Osobní příběh se prolíná s ikonickými momenty z historie a funguje tak jako skvělý průvodce pro mnoho profesionálních marketingových odvětví. 

David Meerman Scott: The New Rules of Marketing and PR

Až budete mít nastudované obě předchozí knihy, můžete si přečíst o možnostech, které nabízí současné technologie a digitální prostředí. Jedině nalezením rovnováhy mezi konstantně platnými pravidly a aktuálními trendy dokážeme vytvořit nadčasovou a funkční marketingovou kampaň.

Ačkoli kniha The New Rules of Marketing and PR taktéž není z nejnovějších, stále nabízí kvalitního a srozumitelného průvodce neustále se zrychlujícím online marketingem. Jak zmiňuje sám autor David Meerman Scott: “Důležité je dostat správné sdělení ke správným uživatelům ve správný čas.“ Soustředí se na komunikační platformy v rámci globální PR revoluce, reflektuje aktuální pravidla sociálních sítí a dalších komunikačních kanálů, které lze ke kvalitní a osobní komunikaci se zákazníkem využít. Soustředí se na dlouhodobý aspekt budování vztahu s klienty a všechny rady demonstruje na relevantních případových studiích.

Tony Langham: Reputation Management: The Future of Corporate Communications and Public Relations

Ačkoli se budování dobré reputace jeví jako základní pilíř každého PR oddělení úspěšné firmy, na trhu překvapivě nenajdeme příliš mnoho kvalitních knih, které by nám věcně a smysluplně poradily, jak na to. Autor knihy Tony Langham tvrdí, že „dobrá pověst představuje budoucnost PR a firemní komunikace„. A přesně to dokazuje na příkladových studiích nejúspěšnějších světových marketingových společností.

Kromě mnoha působivých modelů a diagramů kniha nabízí různorodé motivační eseje a exkluzivní rozhovory s výkonnými řediteli předních společností světového trhu. Věnuje se aktuálním problémům jako fake news, kybernetická bezpečnost či šikana na internetu. Nechybí ani osobní příspěvky bezmála čtyřiceti významných světových manažerů, kteří vysvětlují, jakými způsoby oni sami pozvedli pověst své firmy. Tato kniha by se měla stát nepostradatelným edukativním materiálem pro všechny vedoucí marketingové pozice i studenty takto založených oborů.

Alexander Jutkowitz: The Strategic Storyteller – Content Marketing in the Age of the Educated Consumer

Příběhy se z našeho světa nikdy neztratily. Správné vyprávění totiž určuje naše místo na tomto světě. A to platí i pro vaši firmu.

Autor Alexander Jutkowitz prošel za svoji dlouhou kariéru mnoho zajímavých pozic na poli digitální architektury, politiky či kreativy ve více než 30 zemích světa a nyní všechny své zkušenosti pojí jako generální ředitel úspěšných nadnárodních firem. Na mnoha příkladech nejúspěšnějších světových značek ukazuje, jak správným kreativním konceptem můžete v krátké době proměnit slabé stránky v nové příležitosti. Kniha vysvětluje, jak tvorbou příběhů posílit individuální i kolektivní tvůrčí potenciál, pomáhá pochopit strategie storytellingu a radí, jak příběhy distribuovat v současném digitálním prostředí. „Překročte demografické stereotypy a soustřeďte se na momenty, které nás spojují,“ radí autor.