Menu

Vytváření obsahu digitálního světa s Petrem Koubským

Petr Koubský, publicista, PR expert, analytik informačních a komunikačních médií prozradil v rozhovoru něco ze svých zkušeností a rad na téma vytváření obsahu v digitálním světě.

Vytváření obsahu digitálního světa

V rozhovoru byla zmíněna tři dílčí témata, která pak byla podrobněji s panem Koubským rozebrána. Prvním byl content jako takový, jaké jsou trendy, jak zaujmout čtenáře a naopak co musí člověk udělat proto, aby si vybrat obsah takový, jaký potřebuje. Druhá část se zaměřila na spolupráci s novináři a jak ji efektivně nastavit. Na konci byly informace převedeny na konkrétní příklad sociální sítě Facebook.

Content – jak s ním pracovat

Zpráv a contentu je v dnešní době obrovské množství a všichni se perou o čas čtenáře, bez ohledu na to, kdo zprávy vytváří. První otázka směřovala na to, co se v posledním roce v oblasti obsahu změnilo. Pan Koubský konstatoval, že rok je sice krátká doba, ale s jistotou můžeme říci, že obsahu přibývá a je těžké, aby čtenář našel to co hledá a naopak pro ty co kontent vytvářejí je těžké vymýšlet nové způsoby jak zaujmout. Proto je důležité, aby člověk při výběru zapojil zdravý rozum. Upozornil také na špatnou situaci, týkající se mediální výchovy již na školách.

Dále otázka směřovala na přejímání trendů ze zahraničí. V této oblasti je podle Koubského celá západní společnost unifikovaná. Všude existují tradiční zpravodajství, méně či více seriózní. Nic specificky českého ani v oblasti obsahu contentu není. Všude také platí, že konzumace se zjednodušuje, zkracuje. Mladí jsou zvyklí na rychlé přepínání pozornosti. Taková je digitální realita.

Klíčové pro to, aby byl kontent kvalitní je zajímavý příběh. Zvlášť pro firmy je to těžký úkol, protože obecný recept, jak ho vytvořit neexistuje, ale s celkem zaručeným výsledkem. Koubský radí jako první se zeptat sám sebe:” Bavilo by mě to?”. Dále také ve vytváření conentu Koubský, z vlastní zkušenosti (autor magazínu 067.cz), věří v intuici spíše než v analytické ukazatele. Samozřejmě je důležité je mít, ale odezvy čtenářů jsou vždy důležitější.

V souvislosti s contentem mluvil Koubský hlavně o firemní komunikaci, která je v tomto ohledu specifická. Poradil subjektům, aby se zaměřovaly na vlastní zdroje (web, blog, youtube kanál…) a nebyly závislé na jiných médiích.Pokud budou kvalitní, tak je lidé budou sdílet dál sami. Dále radil firmám, jak se poprat s kritikou ve dvou pravidlech – rychlost (hlavně v otázce sociálních sítích) a profesionalita. Když je problém velký, tak je lepší si najmout profesionála.

Spolupráce s novináři

Pan Koubský sdílel pět rad firmám a PR specialistům, co by měli dělat aby navázali kontakt s novináři a aby spolupráce byla efektivní.

  1. Příběh – ať se jedná o jednotlivce nebo firmy
  2. Nepodbízet se
  3. Znát konkrétní lidi – neoslovovat celé vydavatelství, noviny
  4. Nelhat
  5. Neuplácet – dárky, výlety

Když už je kontakt navázán, jak tedy dále s novinářem pracovat?

  1. Novináři většinou nemají čas. S tím musíme počítat a vždy se jim snažit, co nejvíce čas ušetřit.
  2. Oni umí psát a pracovat s příběhy lépe než kdokoliv jiný.
  3. Nesnažit se aby všechno bylo jenom pozitivní – příklad společnost Apple za Steva Jobse – firma vždy vědomě pracovala s tím, že se jí něco daří a něco nedaří a uměla prodat obojí.

Sociální síť Facebook

Již na začátku rozhovoru mluvil pan Koubský o krizové komunikaci. Byla tedy položena i otázka na jeho názor na zvládání nynější krizové komunikace společnosti Facebooku v návaznosti na kauzu Cambridge Analytica. FB není LoveBrand jako Apple nebo Starbucks. Dnes má výhodu toho, že prodává něco bez čeho se spousta lidí neobejde. Ve zvládání současné krize podle Koubského dělá spíš špatně než dobře. On sám by doporučil vést komunikaci v jiné rovině než doposud. A to tak, že si firma uvědomila, jak velký má vliv na  společnost a to, že nemá všechny systémy úplně pod kontrolou. Zároveň se zavázat k nápravě a vyzvat uživatele k zasílání podnětů.

Na druhou stranu legislativa GDPR nebyla rozhodně v tomto případě porušena. Způsob jakým společnost data vzala nebylo vykradení, nýbrž použití podle možných pravidel Facebooku. Způsob je legální, ale nikdo s ním nepočítal. Nabídka zabezpečení profilu je na Facebooku velká, problém je, že ji lidé nevyužívají.

Na závěr Petr Koubský doporučuje:

“Existuje spousta knih s radami pro vytváření obsahu. Především je, ale potřeba stát se zkušenými čtenáři v krásné literatuře a podobně a chodit po světě s otevřenýma očima.”